Oklejanie ścian – samodzielne przyklejanie fototapet

oklejanie ścian w Białymstoku

Tapety mogą być różne. Obecnie na rynku istnieje co najmniej dziesięć ich rodzajów. Od tego, który z nich wybierzemy zależy jakich akcesoriów użyjemy do położenia ich na ścianę a także – sama metoda przyklejania.

Najczęściej wybierane tapety to:

  • winylowe,
  • papierowe,
  • na fizelinie.

Na nich skupimy się poniżej. Zanim jednak przystąpimy do właściwego klejenia należy wykonać szereg czynności wykraczających poza sam zakup odpowiedniej ilości fototapety o określonym wzorze.

Akcesoria i przygotowanie podłoża

Zanim zabierzemy się do przyklejania tapety należy zaopatrzyć się w różnego rodzaju przyrządy, takie jak na przykład specjalna szczotka, służąca do dociskania fototapety do ściany. No i oczywiście – pędzel do nakładania kleju.

Do tego odpowiedni stół – po wykonaniu kilku ruchów w pozycji kucznej lub na klęczkach łatwo zrazić się do dalszej pracy, a smarowanie tapety klejem ot tak „na kolanie” to też nie najlepszy pomysł. Niezbędne będzie również coś, na czym można wygodnie i stabilnie stanąć, aby przykleić fototapetę pod sufitem. Niektórzy posiadają już specjalne drabinki, ale inny stabilny i mobilny mebel może okazać się równie odpowiedni.

Przydadzą się także:

  • ołówek,
  • nóż do tapet,
  • poziomica,
  • papier ścierny,
  • szpachelka,
  • masa szpachlowa,
  • tak zwany „grunt”,
  • preparat do mycia ścian,
  • preparat do odklejania tapet,
  • klej do tapet,
  • wiaderka,
  • gąbka.

Grunt to dobrze przygotowana ściana. Przed tapetowaniem zagruntować lub zaszpachlować należy zazwyczaj wszelkie powierzchnie otynkowane a także płyty typu karton-gips – na około dobę przed rozpoczęciem przyklejania fototapet. Nie jest to aż tak konieczne jeżeli kłaść mamy na nie tapety na fizelinie albo winylowe.

W przypadku malowanych ścian koniecznie trzeba je umyć specjalnym preparatem do mycia ścian aby je odtłuścić. Jeżeli zaś na ścianie, na której ma pojawić się tapeta, znajduje się farba olejna to przy użyciu tak zwanego szmergla, czyli po prostu papieru ściernego, trzeba ją dokładnie przetrzeć.

Wszystkie te zabiegi mają na celu nie tylko lepszą przyczepność fototapety, ale także ułatwienie jej usunięcia kiedy nadejdzie czas na ponowne odświeżenie wnętrza.

Usługi oklejania ścian za pomocą fototapet oferuje New Vision: https://nowoczesnareklama.eu/oferta/dekoracje-wnetrz/fototapety/

Zdejmujemy starą tapetę

Gdy na ścianie znajduje się już tapeta, którą chcemy usunąć, można zrobić to przy pomocy urządzenia wytwarzającego parę. Innym sposobem są po prostu profesjonalne preparaty do odklejania tapet dostępne w sklepach budowlanych. Są one wyjątkowo proste w użytku i nie wymagają odczekiwania doby w związku z ich użyciem – jak chociażby w przypadku szpachlowania lub gruntowania.

Istnieją fototapety jakie wystarczy usunąć jednie częściowo, jak na przykład niektóre ich wypukłe rodzaje. Zazwyczaj jest to dokładnie określane przez producenta. Dobrze o tym wiedzieć i zapamiętać lub zapisać przy każdym zakupie nowej tapety, w końcu lepiej ułatwiać sobie życie niż je niepotrzebnie komplikować.

Samodzielne oklejanie ścian fototapetami

Właśnie teraz przyda się wspomniany już stół do tapet. Zanim przystąpimy do oklejania ścian należy podocinać odpowiednio wymierzone pasy tapety. Najlepiej z kilkucentymetrowym zapasem: nie mniej niż 5 do około 10 cm. Taki przedział „zakładki” powinien być w zupełności wystarczający. Przy pomocy poziomicy wyznaczamy granice poszczególnych pasów, a ołówkiem – zostawiamy sobie oznaczenia na ścianie.

Nakładanie kleju powinno przebiegać na zasadzie: od środka pasa tapety w stronę jego krawędzi. Dobrze jest zacząć nakładanie tapety od okolic drzwi oraz okien. Jeżeli na którejś ścianie ich nie ma, to po prostu: od jednego jej krańca – do drugiego. Dolną i górną krawędź tapety warto delikatnie zagiąć do wewnątrz aby łatwiej było przenieść taki pas ze stołu w kierunku ściany. Następnie zaczynamy od przyklejania tapety pod sufitem i stopniowo doklejamy w dół.

Tapetę łatwo jest odkleić i przykleić ponownie tuż po jej nałożeniu, a należy pilnować, aby pasy przylegały do siebie brzegami i nie pozostawały między nimi luki. Kiedy upewnimy się co do tego – przyciskamy tapetę do ściany szczotką lub gąbką, wygładzając ją. Na koniec wystarczy dokładnie pousuwać resztki kleju przy pomocy wilgotnej gąbki aby nie pozostały brzydkie ślady.

Tapetę na fizelinie przyklejamy nieco inaczej, ponieważ tego rodzaju tapety są po prostu samoprzylepne.

Praktyka czyni mistrza. Jednak jeśli nie czujemy się zbyt mocni w przyklejaniu tapet – wystarczy wezwać doświadczoną ekipę.