Ogrody i ogródki – jak stworzyć modny ogród na ostatnią chwilę

piękne ogrody Białystok

Może już nieco za późno na planowanie niektórych działań jeżeli chodzi o aranżację modnego ogrodu na nadchodzący sezon. Jednak w niektórych sytuacjach, na przykład przy zakupie domu lub działki tuż na początku roku, trudno nadrobić niektóre zaległości.

Nie jest już możliwe między innymi zasadzenie pięknych wiosennych kwiatów cebulowych – jakich sadzonki zwykle umieszczamy w ziemi jeszcze jesienią. Jeżeli dopiero teraz mamy możliwość zaaranżowania pięknego ogrodu na wiosnę i lato bieżącego roku, to jeszcze nic straconego, chociaż będzie to prawdopodobnie wymagało sporo pracy. Trudno bowiem już rozłożyć ją na dłuższy okres czasu.

Ratujmy co się da

Czyli najpierw najlepiej zrobić solidne porządki i dokładny rekonesans w nowo nabytym ogrodzie. Sprawdźmy czy są w nim rośliny wieloletnie oraz w jakiej lokalizacji, łatwiej będzie zaplanować co jeszcze dosiać lub dosadzi, a czego się zdecydowanie pozbyć.

Ponadto zróbmy również swoisty remanent jeżeli chodzi o całe jego wyposażenie i sprzęt ogrodniczy. Być może ławka, pergola czy altanka pozostała po poprzednim właścicielu jest na tyle zmurszała, że nadaje się już tylko do wyrzucenia. Istnieje jednak szansa, że któryś z tych dekoracyjnych elementów nie tylko jest w dobrym stanie, ale będzie idealnie pasować do nowej aranżacji – od razu lub po małej renowacji i konserwacji.

Modne motywy w ogrodach 2020

Zarówno jeżeli chodzi o florę, jak i inne elementy architektury krajobrazu obecnie najbardziej na topie nadal są przede wszystkim: boho i styl rustykalny.
To jednak tylko bardzo ogólne określenia. Co do szczegółów: na wspomniane już kwiaty cebulowe, czyli hit sezonu, jest nieco za późno. Możemy pokusić się za to o modne kolory – zarówno kwiatów jak i elementów dekoracyjnych nieożywionych.

O tym, czy ogród wpisuje się w bieżące trendy decyduje nie tylko rodzaj roślinności, ale także w ogromnej mierze właśnie kolor. W sezonie „wiosna-lato 2020” jest to tak zwany „China Porcelain”, czyli ni mnie ni więcej, jak ciemny błękit, nieco może przydymiony.
Różne odcienie niebieskiego idealnie się z nim komponują, a kwiaty wysiewane w marcu i kwietniu pomogą nam taką kolorystykę utworzyć.

Można zdecydować się na przykład na nasiona:

 • niebieskiej aksamitki,
 • niebieskich astrów chińskich,
 • poczciwych i przepięknych chabrów,
 • niebieskiego heliotropu,
 • ogrodowego łubinu w kolorze niebieskim,
 • niebieskiego żeniszka meksykańskiego.

To tylko niektóre gatunki, które sprawią, że nasz ogród nabierze nieco modnych tonów kolorystycznych. Reszty dopełnią donice, dekoracyjne kamienie, dekoracyjny żwirek itd. Pamiętać należy jednak, aby niebieski przełamany był nieco zielenią i innymi barwami, bo chyba nikt z nas nie chciałby nagle poczuć się we własnym ogródku jak nie przymierzając – w wiosce smerfów lub w kałuży atramentu.

Sprawdź: Projekty ogrodów Białystok

Ogrody i ogródki w rustykalnym stylu

Oprócz koloru niebieskiego, a właściwie „China Porcelain”, w ogrodzie w tym sezonie pojawić mogą się elementy niemal jak rodem ze skansenu, ale jednak nowszej generacji. To nie tylko drewniane:

 • stoły i stołeczki,
 • ławy i ławeczki,
 • pergole,
 • altanki,
 • podesty i inne.

Poza drewnianymi motywami warto pokusić się choćby o elementy:

 • plecione,
 • wiklinowe,
 • szydełkowe,
 • słomiane,
 • kamienne.

Ozdoby oraz sprzęty do ogrodu wykonane techniką makramy – jak na przykład: obrus, hamak lub narzuta na leżankę to piękne elementy dekoracyjne będące również na czasie.
Rustykalne donice ogrodowe występują zaś w bardzo licznych odsłonach: od typowych, glinianych, poprzez szereg innych, chociażby drewnianych, po ażurowe rattanowe. Pomiędzy nimi znajdzie się miejsce na stylowe taczki, konewki i inne przedmioty o sielskim charakterze – a to tylko część możliwych inspiracji.

Modny ogród wybroni się zatem nawet bez tak popularnych obecnie kwiatów cebulowych. Piękną, soczystą trawę, doskonale uzupełniającą rustykalne motywy, można wysiewać również wiosną – pozostaje tylko sprzątać, urządzać i czekać na efekty, jakie z pewnością zachwycą już niebawem.