Żaluzje w Białymstoku – pionowo czy poziomo

przesłony okienne - żaluzje Białystok

Niezależnie od tego, czy chodzi o pomieszczenie:

 • gospodarcze,
 • naukowe,
 • biurowe,
 • czy też dowolne inne,

zasłony nie zawsze stanowią najlepszy wybór jeżeli chodzi o metodę osłaniania okien. Nawet, jeżeli względy dekoracyjne są w danym przypadku drugorzędne, to słońce wpadające do nawet mało atrakcyjnych wnętrz, jak chociażby hala produkcyjna, potrafi dokuczać. Żaluzje stanowią produkt na tyle uniwersalny, że sprawdzą się dobrze w pomieszczeniach o różnym charakterze.

Żaluzje a rolety

Te dwa pojęcia uchodzą powszechnie za synonimy. Nie są jednak tożsame. Obydwie wymienione formy osłon na okna mogą zostać uznane za wygodniejsze od klasycznych zasłon. Zajmują na pewno mniej miejsca przy oknie, niż ogromne, fałdowane zasłony w duecie z firankami.

Są także znacznie łatwiejsze do utrzymywania ich w czystości niż klasyczne zasłony. Z wyjątkiem niektórych rolet materiałowych – praktycznie żadnych z nich się nie prasuje. Ale jaka właściwie jest różnica pomiędzy żaluzjami a roletami?

Te pierwsze to popularne osłony złożone z szeregu listewek. Tego rodzaju osłony dzielą się zasadniczo na: żaluzje wewnętrzne oraz żaluzje fasadowe – montowane na zewnątrz budynku. Znacznie częściej stosowane są jednak żaluzje wewnętrzne i to na nich się skupiamy.

Mogą być wykonane na przykład z:

 • aluminium,
 • drewna,
 • z tkanin,
 • z innych tworzyw sztucznych (np. PCV).

Rolety są, jak sama nazwa wskazuje, „rolowane” – czyli po prostu zwijane i rozwijane. Są one bardziej zbliżone wyglądem do klasycznych zasłon, ponieważ roleta składa się po prostu z jednego kawałka materiału.

Żaluzje w Białymstoku – jakie żaluzje w podlaskiej stolicy

Najbardziej popularne były dotychczas żaluzje aluminiowe. Ich słaby punkt stanowiło jednak to, że bardzo szybko się nagrzewały. Właśnie dlatego obecnie znacznie chętniej wybierane są te z drewna albo innych naturalnych materiałów.

Drewniane żaluzje prezentują się często znacznie lepiej od tych poprzednich, zwłaszcza, jeżeli lubimy wnętrza o nieco mniej surowej atmosferze. Na Podlasiu, gdzie drewno i zieleń królują, właśnie drewniane żaluzje będą pięknie komponowały się z otoczeniem. Żaluzje w Białymstoku nie muszą co prawda być drewniane, choć z pewnością często wybór padnie właśnie na ten ich wariant.
Pamiętać należy przy tym, że drewno ma swoją specyfikę i zapewne każdy rodowity Podlasianin doskonale wie o tym, aby nie przesadzać z nim w łazience albo kuchni. Naturalnie istnieją różnego rodzaju impregnaty, pozwalające nieco je zabezpieczyć, ale napęczniałe od wilgoci żaluzje nie dodają wnętrzu uroku. Ponadto możliwość rozwijania się na nich, w tak optymalnych warunkach jak ciepło i wilgoć, różnego rodzaju „nieproszonych gości” ze świata fauny i flory – także nieco odstręcza. W tych pomieszczeniach lepiej postawić na tradycyjne osłony z aluminium albo na przykład żaluzje z PCV.

Poznaj ofertę żaluzji MAT-POL Białystok – https://mat-pol.com.pl/zaluzje/

Wertykalny czy horyzontalny układ żaluzji

Wydaje się to kwestią banalną. Zresztą nie od dzisiaj funkcjonuje powiedzenie, że „o gustach się nie dyskutuje”. Orientacja żaluzji ma jednak istotne znaczenie podczas ich wyboru. Chodzi tutaj z pewnością między innymi o to, czy będą pasowały do wystroju wnętrza.

Jednak znacznie istotniejsze wówczas czynniki to:

 • czy żaluzje przeznaczone będą do pomieszczeń mieszkalnych, czy też innego rodzaju – na przykład do biura;
 • kształt konkretnych okien, do których kupujemy żaluzje;
 • czy mają one pełnić wyłącznie funkcję osłon zamontowanych w oknach, czy też może dodatkowo ścianek działowych np. w biurze.

Żaluzje pionowe, w przeciwieństwie do poziomych, można wykorzystać w charakterze tego typu ścianek. Generalnie żaluzje pionowe dobrze komponują się w tak zwanych oknach widokowych. Poziome żaluzje dodają wnętrzom harmonii i chętniej montowane są w przytulnych pomieszczeniach mieszkalnych.