Jakie wybrać okna do domu energooszczędnego?

okna w salonie w Białymstoku

Niezależnie od tego, jak bardzo nowoczesne okna zamontujemy w naszym mieszkaniu to i tak część ciepła będzie uciekać z domu. Dlatego bardzo ważne jest to, aby wybrać okna o najlepszych możliwych parametrach technicznych, które będą dodatkowo dopasowane pod względem rozmieszczenia geograficznego. W ten sposób unikniemy strat ciepła, a z drugiej strony wykorzystamy energię ze słońca.

Od której strony geograficznej najlepiej zamontować okna?

Niestety w przypadku kiedy mamy już wybudowany dom to nie ma możliwości, aby idealnie rozmieścić okna pod względem geograficznym. Natomiast możliwość taką posiadamy zawsze, gdy jesteśmy na etapie projektu domu.

Warto wtedy zastanowić się nad rozmieszczeniem okien od strony południowej, ponieważ z tego kierunku nasłonecznienie jest największe. Okna od strony zachodu i wschodu nie będą już przynosić takich korzyści energetycznych jak te, które wychodzą na południe.

Gdzie inwestorzy w Białymstoku umieszczają duże okna?

Zawsze najlepiej zamontować duże okna w pomieszczeniach, które będą bardzo rzadko użytkowane zwłaszcza w okresie zimowym. Pomieszczenia takie to przede wszystkim weranda albo ogród zimowy. Właściciele nieruchomości w Białymstoku okna montują w pomieszczeniach, które nie wymagają stałego ogrzewania.

Nigdy nie warto umieszczać okien o bardzo dużej powierzchni w pomieszczeniach, które są regularnie ogrzewane i wychodzą na stronę północną. Z tej strony nie będziemy korzystać z naturalnego nasłonecznienia, więc nie wykorzystamy energii zewnętrznej. W takim przypadku nie pomogą nawet najdroższe okna.

Które akcesoria okienne warto wybrać?

Słońce jest bardzo potrzebne w okresie zimy, ponieważ pomaga dogrzewać dom, ale w okresie lata może nam przeszkadzać. Dlatego warto w takim przypadku zainstalować osłony takie jak:

  • żaluzje,
  • rolety,
  • markizy.

Najczęściej mieszkańcy Białegostoku decydują się na rolety lub żaluzje, ponieważ pomagają one chronić się przed nadmiernym słońcem, ale również zapewniają prywatność.