Jak wybrać kocioł gazowy do domu?

Wiele osób posiadających własny dom jednorodzinny decyduje się na to, aby zamontować kocioł gazowy. Ogrzewanie gazem charakteryzuje się przede wszystkim niską emisją trujących substancji, które trafiają do środowiska, dzięki czemu uważane jest za bardzo ekologiczne.

Dodatkowo kotły gazowe nie zaburzają pomieszczenia, w którym są zamontowane i bardzo łatwo się je obsługuje. Można ustawić w takich urządzeniach bardzo precyzyjną temperaturę, której potrzebujemy.

Jaki model kotła gazowego zakupić?

Decydując się na wybór odpowiedniego systemu grzewczego do domu, należy na początek zapoznać się z dostępnymi ofertami na rynku. W ten sposób można będzie łatwo wybrać model, który spełni wszystkie nasze indywidualne potrzeby i oczekiwania.

Gazowe kotły należą do urządzeń grzewczych, które są najpopularniejsze na rynku, a dodatkowo producenci stale rozwijają nowe technologie, które pozwalają tworzyć coraz lepsze urządzenia do ogrzewania domu.

Kotły gazowe można podzielić ze względu na sposób montażu. Producenci oferują kotły:

  • wiszące,
  • stojące.

Gdzie zamontować takie urządzenie?

Kocioł powinien być zamontowany w specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu. Najlepiej, gdyby to była piwnica lub kotłownia albo inne pomieszczenie, które będzie spełniać warunki wymagane do instalacji.

Urządzenia te posiadają kompaktową budowę, dzięki czemu mogą być wkomponowane nawet w meblową zabudowę. Stojące modele zajmują więcej miejsca, ale są z drugiej strony znacznie trwalsze. Natomiast kotły wiszące są nieco droższe, ale w małych domach i mieszkaniach pozwalają zaoszczędzić przestrzeń.

Który kocioł wybrać ze względu na spalanie?

Kotły różnią się od siebie również komorą spalania. Na rynku możemy znaleźć:

  • kotły z otwartą komorą spalania,
  • kotły z zamkniętą komorą spalania.

Urządzenia z zamkniętą komorą są znacznie bezpieczniejsze i mają mniejsze wymagania co do montażu. Kotły z otwartymi komorami są rzadziej wybierane i powoli zostają wyparte z rynku przez te z zamkniętymi komorami.