Czy warto zastosować izolacje pianką poliuretanową?

izolacje pianką poliuretanową

Każdy inwestor stawiający swój własny dom jednorodzinny doskonale wie, jak niezwykle ważne jest zadbanie o odpowiednią izolację budynku. Klimat, w którym mieszkamy, obfituje w naprawdę mroźne zimy, a to prowadzi to potrzeby skutecznego ocieplenia domu. Jeśli nie zadba się o to w wystarczającym stopniu, wnętrze budynku może być albo nieprawidłowo ogrzane, albo też będzie generowało ogromne rachunki za ogrzewanie. Szukając możliwie najlepszego sposobu na ocieplenie, wielu inwestorów wybiera izolacje pianką poliuretanową. Czy faktycznie warto?

Wybieramy izolacje pianką poliuretanową

Pianka PUR czy też jak często jest nazywana pianką poliuretanową, to specjalny materiał termoizolacyjny, który posiada bardzo wysoki współczynnik ocieplenia, wygłuszenia, także jest niezwykle trwały i mocny. Jego cechą charakterystyczną jest to, że nakładany jest w zupełnie inny sposób niż pozostałe popularne w tym zakresie rozwiązania. Zamiast ręcznego umieszczania na określonym miejscu, tak jak to wygląda przykładowo podczas używania wełny mineralnej, izolacje pianką poliuretanową wykonuje się metodą natryskową. Dopiero po tej czynności w wyniku kontaktu z tlenem pianka pęcznieje, skutecznie wypełniając wszystkie zakamarki i szczeliny.

Jak jednak można się z łatwością domyślić, cecha ta powoduje, że izolacje pianką poliuretanową zaliczane są do zdecydowanie najdroższych. Odpowiedni sprzęt wykorzystywany do natrysku jest dość drogi, a przez to liczba ekip budowlanych, które go posiadają, jest bardzo ograniczona. Z tego też powodu rynkowe ceny takich usług są niezwykle wysokie.

Więcej o izolacjach pianką https://www.gawterm.pl/izolacja-piana-bialystok/

Czy warto stosować izolacje pianką poliuretanową?

Warto się teraz zastanowić, dlaczego pomimo tak wysokiej ceny tego rozwiązania nadal pozostaje ono na szczycie najlepszych i najchętniej wybieranych ociepleń. Jakie są konkretnie zalety tego rodzaju ocieplenia, które sprawiają, że warto się na nie zdecydować?

Najważniejszą zaletą takiej pianki jest to, że dociera ona bez trudu we wszystkie zakamarki konstrukcji dachu i poddasza. Dzięki temu uzyskuje się o wiele lepszy poziom ocieplenia niż przy zastosowaniu wełny mineralnej, a także styropianu. Prowadzi to oczywiście do znacznych oszczędności na ogrzewaniu, co sprawia, że wysoki koszt położenia pianki stopniowo się zwraca.
Innego typu ważną zaletą jest to, że pianka ta jest zupełnie niepalna i może nawet ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia na pierwszym etapie pożaru. Oczywiście jest to produkt w pełni bezpieczny dla zdrowia, bezwonny oraz niegenerujący żadnych szkodliwych substancji.