Mijając budynki nierzadko możemy podziwiać ich ciekawe ogrodzenia. Nie chodzi tutaj wcale wyłącznie o tak imponujące budowle jak chociażby Pałac Branickich w Białymstoku. Ludzie tak jak i niektóre zwierzęta, chociażby psy, od dawien dawna lubili oznaczać swoje terytorium.
Robią to może nieco inaczej niż ich czworonożni pupile, ale przecież funkcja ta jest zupełnie odmienna. Rzeczywiście, lepiej nie papugować tego rodzaju aktywności swoich zwierzaków – zwłaszcza, że w przypadku człowieka groziłoby to co najmniej mandatem.
Ludzie natomiast chętnie, niemal od zarania dziejów, grodzą swoje terytoria. Nie tylko po to, żeby podkreślić, że to prywatny teren ale także – żeby nie narazić go na najście intruzów.
O ile kiedyś popularne były mury otaczające miasta i zamki warowne, to obecnie, w dobie alarmów i innego rodzaju zabezpieczeń, ograniczamy się zazwyczaj do różnego rodzaju:
- płotów,
- parkanów,
- siatek.
Pełnią one też funkcje estetyczne. W skrajnych przypadkach jako elementy ogrodzenia Białystok po dziś dzień występują nawet druty kolczaste. Wówczas jednak nie budzi wątpliwości, że nie jest to element dekoracyjny.
Wlazł kotek na płotek i mruga
Takie sielskie płotki, jak ten z popularnej piosenki, można nadal spotkać licznie w Białostockim Muzeum Wsi. Na całym Podlasiu – jest ich znacznie więcej. Między innymi dzięki nim, a nie tylko walorom stricte przyrodniczym, jest to taka malownicza okolica. Stawianie jednak płotków wyłącznie dla kotków to raczej jedna z ostatnich możliwych motywacji do tego rodzaju konstrukcji.
Oprócz drewnianych płotków ceniąc sobie sielskie klimaty oraz naturalne surowce można pokusić się również na przykład o ogrodzenie:
- wiklinowe,
- bambusowe,
- rattanowe,
- czy też trzcinowe.
Zazwyczaj występują one w formie mat, paneli, taśm itp. Poza oczywistą funkcją dekoracyjną pozwalają także zasłonić się skutecznie:
- czasami przed słońcem,
- a czasami przed ciekawskimi sąsiadami lub przechodniami.
Naturalnie z surowców drewnianych i drewnopodobnych powstają także ogrodzenia ażurowe – często o wiele bardziej miłe dla oka. Jeżeli natomiast chcemy całkowicie zasłonić teren, a jednocześnie ważne jest, aby ogrodzenie było trudne do sforsowania – to do łask wracają równie naturalne i ekologiczne kamienne murki.
Wielki niewielki mur
Do Wielkiego Muru rodem z Państwa Środka im daleko, ale przecież nie o to chodzi biorąc pod uwagę ogrodzenia w Białymstoku. Z jakiego surowca zatem najlepiej zbudować tego rodzaju obmurowanie?
Najpopularniejsze są:
- granit,
- kwarcyt,
- wapień,
- piaskowiec.
Dwa pierwsze są zdecydowanie bardziej trwałe i odporne na wilgoć. Nie porastają łatwo glonami i nie wchłaniają tak wiele wody jak wapień czy też piaskowiec. Te ostatnie wystarczy jednak dobrze zaimpregnować, by służyły długo i wiernie.
Białostockie ogrodzenia – nowa epoka kamienia łupanego i nie tylko
Kamienie służące do budowy tego typu ogrodzeń różnią się ze względu na technikę ich obróbki, z której wynikają ostatecznie ich kształty i faktura.
Można zatem wybierać między innymi spośród:
- kamieni łupanych – czyli rozłupywanych, zazwyczaj pod określonym kątem, o nieregularnych kształtach.;
- kamieni ciosanych – te mają formę zdecydowanie regularną, w związku z czym dużo prościej jest je układać i budowa ogrodzenia zajmuje zwykle nieco mniej czasu niż w przypadku łupanych.;
- kamieni rzecznych (tzw. otoczaki) – to kamienie pięknie oszlifowane przez wodę. W ich przypadku nie tylko sam budulec jest naturalny, ale także proces ich obróbki dozorowała po prostu Matka Natura.;
- kamieni polnych – stanowiących największą mozaikę i niepodlegających praktycznie żadnej obróbce. Większe i mniejsze, w różnych barwach i odcieniach potrafią tworzyć konstrukcje niezwykle oryginalne.
Białystok to stolica Podlasia – Zielonych Płuc Polski. Budowanie, również ogrodzeń na takich terenach, aż prosi się o bezpośrednie nawiązanie do natury.