Ragnar Bragason

Ragnar Bragason

Debiut fabularny Ragnara Bragasona „Fiasco” zdobył Nagrodę Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kairze w 2000 roku. Był także w oficjalnej selekcji na festiwalach w Toronto, Pusan, Gothenburgu, Raindance i na wielu innych.


Drugi film Bragasona, doskonale przyjęte na świecie „Dzieci”, startował w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian, zdobył Złotego Łabędzia za Najlepszy Film na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kopenhadze w 2007 r., nagrodę dla najlepszego reżysera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Transylvania w Rumunii w 2007 r. oraz Nagrodę Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Courmayeur Noir we Włoszech w 2006 r. Film „Dzieci” był także okrzyknięty przez European-film.net jednym z najlepszych dziesięciu filmów 2006 r. Znalazł się w oficjalnej selekcji następujących festiwali: w San Sebastian, Rotterdamie, Karlowych Warach, Pusan i wielu innych.


Trzecia fabuła Bragasona „Rodzice” zdobyła wszystkie ważne nagrody EDDA na The Icelandic Film Awards w 2007 r.: dla najlepszego filmu, reżysera, za scenariusz, dla najlepszego aktora w roli pierwszoplanowej, najlepszej aktorki w roli pierwszoplanowej i za zdjęcia. Podobnie – jego czwarty film „Bjarnfreðarson” w 2009 r.
Ostatni film Bragasona „Metalówa” miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto w 2013 r. Zdobył rekordową liczbę 16 nominacji na The Icelandic Film Awards. Wszystkie filmy Bragasona łącznie zdobyły 71 nominacji i zdobyły 32 nagrody w tym konkursie.


Poza filmami fabularnymi Bragason reżyseruje też seriale telewizyjne. THE NIGHT SHIFT, THE DAY SHIFT, THE PRISON SHIFT, THE GIRLS i FOSTBROTHERS zdobywały nagrody dla najlepszego serialu komediowego lub dramatycznego i należą do najbardziej popularnych w historii islandzkiej telewizji. Serial THE SHIFT był emitowany w różnych telewizjach w całej Europie, m.in. w BBC.


W roku 2012 Ragnar Bragason napisał i wyreżyserował sztukę „Laburnum”, która została wystawiona w Teatrze Miejskim w Reykjaviku. Przedstawienie zdobyło 8 nominacji do The Icelandic Performing Arts Awards w roku 2013 i zdobyło dwie nagrody, m.in. dla Reżysera Roku.


Ragnar Bragason będzie gościem podczas przeglądu w Gdańsku i Warszawie.

Tekst Sebastiana Jakuba Konefała na temat twórczości Ragnara Bragasona.